Home | Sport | Košarka | Zmajevi pobijedili Belgiju u fantastičnoj atmosferi Skenderije
bh-belgija_kosarka

Zmajevi pobijedili Belgiju u fantastičnoj atmosferi Skenderije

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine u 3. kolu grupe E kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2019. godine u Kini večeras je ugostila Belgiju u dvorani “Mirza Delibašić” u Sarajevu.

Naši reprezentativci bolje su otvorili utakmicu, a nakon tri minute igre imali smo šest poena prednosti (8:2). Uslijedila je nešto bolja igra Belgije sredinom prve četvrtine pa su serijom 7:0 gosti uspjeli doći do preokreta (12:11).

Prva četvrtina završena je rezultatom 17:17. Pet poena u prvih deset minuta za našu reprezentaciju postigao je Stipanović, dok su Gordić i Musa dodali po četiri.

U prvih pet minuta druge četvrtine nismo vidjeli mnogo poena. Svega deset, a naša reprezentacija postigla je dva više i vratila prednost na svoju stranu (23:21). Andrija Stipanović nastavio je s odličnom igrom i pored svog imena dodao još četiri poena.

U drugom dijelu druge četvrtine mnogo bolja igra naše reprezentacije. Na odmor smo otišli sa šest poena prednost (34:28). Stipanović je postigao 11, Musa šest, a Gordić pet poena u prvom poluvremenu.

Belgija je bolje otvorila drugo poluvrijeme i serijom 8:2 gosti su došli do izjednačenja (36:36). Nastavila je Belgija u istom ritmu, naši košarkaši postigli su svegapet poena za sedam minuta igre u drugom poluvremenu. Gosti su to iskoristili i došli do vodstva rezutatom 42:39. Odlična igra u odbrani Belgije dala je rezultata. Gosti su treću četvrtinu riješili u svoju korist rezultatom 23:11 i u posljednjih deset minuta ušli sa šest poena prednosti (51:45).

Na otvaranju posljednje četvrtine Musa veže pet poena te Zmajevi smanjuju rezultat na tri poena prednosti u korist Belgije. U narednim minutama igrao se koš za koš, da bi Musa sa svojom drugom trojkom četiri minute do kraja poravnao na 59:59.  Međutim, naši reprezentativci prave nekoliko grešaka te tako dozvoljavaju Belgijancima da odu ponovo na pet poena prednosti.

Tri minute do kraja meča, Belgijanci prave seriju za vodstvo od 66:59.

Međutim, naši reprezentativci se vraćaju u meč i u posljednjoj minuti rezultat na semafuru bio je 70:70.

Deset sekundi do kraja za Zmajeve Gordić postiže najvažnija dva poena za pobjedu od 72:70.

**************************

Eddy Casteels – Selektor Belgije: Publika u Skenderiji uradila je svoje i BiH je pobijedila

Twitter

Više razloga za slavlje na kraju je imao naš nacionalni tim koji je u dramatičnoj završnici slavio sa 72:70, a nakon što se utakmica završila selektor Belgije Eddy Casteels se posebno osvrnuo na publiku.

“Pripremili smo se dobro. Proveli smo savršenu sedmicu u Sarajevu. Igrali smo odlično 38 minuta, a onda je publika uradila svoje i Bosna i Hercegovina je pobijedila.Navijači su bili fantastični. Sada moramo pregledati utakmicu, analizirati je i okrenuti se sljedećoj utakmici. Bosna i Hercegovina me impresionirala kao ekipa. Nijedan pojedinac, ali je ekipa bila odlična”, rekao je nakon meča selektor košarkaške reprezentacije Belgije Eddy Casteels.

Nakon ove pobjede reprezentacija BiH je sada na omjeru 2-1.